Zgorzelec, niemieckie Görlitz, to miasto położone w województwie dolnośląskim, tuż przy niemieckiej granicy. Przed 1945 roku stanowiło część przygranicznego obecnie Görlitz po niemieckiej stronie. Zgorzelec pod kątem geograficznym zlokalizowany jest w Łużycach Górnych, po prawym brzegu Nysy Łużyckiej. Jest siedzibą gminy i powiatu. To malownicza miejscowość, w której znajduje się wiele urokliwych zakątków. Zgorzelec ma około 32 tysięcy mieszkańców.

Nieco więcej o historii Zgorzelca

W przeszłości tereny obecnego miasta zamieszkiwane były przez plemię Milczanów i Bieżuńczanów. W XI wieku obszar ten należał do państwa wielkomorawskiego, potem tutejszy gród przeszedł pod panowanie Bolesława Chrobrego, a po jego śmierci – margrabiów brandenburskich oraz następnie Czech. Pierwsza pisana informacja o Zgorzelcu pochodzi z XI wieku. Prawa miejskie Zgorzelec uzyskał w 1303 roku. W późniejszych latach miasto zmieniało wielokrotnie właścicieli. Podczas II wojny światowej znajdował się tutaj obóz jeniecki. Od 1945 roku Zgorzelec wchodzi w skład Polski według granicy wytyczonej na Nysie Łużyckiej. Po wojnie osiedlono tutaj dużą kolonię uchodźców z Grecji i Macedonii, co wpłynęło także na charakter samego miasta – dzisiaj między innymi obywa się tutaj festiwal piosenki greckiej.

Co warto zobaczyć w Zgorzelcu?

Jak zostało wspomniane, Zgorzelec to malownicze miasto, które zachwyca swoją architekturą. Na listę zabytków wprowadzony jest cały ośrodek historyczny, w tym kamienice na ulicy Bohaterów Getta, zespół parków miejskich. Ważne jest też Przedmieście Nyskie będące najstarszą częścią Zgorzelca – pochodzi z XVII wieku. To tutaj trzeba zwrócić uwagę na kamienice przy Daszyńskiego, w tym dom Jakuba Böhme, słynnego mistyka i teologa, oraz zespół dawnego młyna. Warto też zobaczyć pałac przy ulicy Francuskiej, dom kołodzieja, gmach Miejskiego Domu Kultury, neoromański kościół pw. św. Jana Chrzciciela. To tylko niewielka lista ponieważ zabytków jest znacznie więcej. Można też wybrać się do niemieckiego Görlitz, aby sprawdzić jego zabytki, nie mniej piękne.

Powrót do góry
facebook